Ventspilī jau septīto reizi viesosies festivāls “Zelta Maska Latvijā”

Printer-friendly version

12. un 13. oktobrī Ventspilī, teātra namā “Jūras vārti” būs skatāmas divas no festivāla “Zelta Maska Latvijā” izrādēm - V. Majakovska teātra “Krievu romāns” un teātra “Balets Maskava” izrāde “Kafejnīca Idiots”.

Izrāde “Krievu romāns”, kas teātra namā “Jūras vārti”notiks ceturtdien, 12. oktobrī plkst. 19:00,  ieguvusi  2017. gada “Zelta Maska” balvas – “Labākā drāmas izrāde, lielā forma”, “Labākā sieviešu loma» (Jevgēņija Simonova), “Labākais dramaturga darbs, kā arī nominācijas balvām - “Labākais režisora darbs”, “Labākā otrā plāna sieviešu loma” (Tatjana Orlova).

Iestudējums ir savdabīga ģimenes sāga, smalks, metafizisks Ļeva Tolstoja biogrāfijas un daiļrades sakausējums. Saderīgas realitātes un “Annas Kareņinas” ainu atskaņas robežojas ar kaut kur ģēnija romāna lappusēs nomaldījušās sievas garīgo apjukumu. Kopā ar dēliem un meitām Sofija Andrejevna cenšas atkarot no Oblonskiem un Kareņiniem savu vietu vīra liktenī un vienlaikus tikt skaidrībā, kurš stāsts – vīra literāro mīlnieku vai viņas pašas – tajā ir bijis pirmais. Savietot patiesību ar šīs situācijas delikātumu ir ļoti sarežģīti, taču “Krievu romāna” radošajam kolektīvam tas izdodas – pirmkārt pateicoties Jevgēnijai Simonovai, kura nospēlē Sofiju Andrejevnu kā tēlu, kas ir savā ziņā Tolstojam līdzvērtīgs.

Savukārt, izrāde “Kafejnīca Idiots”, kas ieguvusi 2016. gada “Zelta Maska” balvu – “Labākā laikmetīgās dejas izrāde”, Ventspilī būs skatāma piektdien, 13. oktobrī plkst. 19:00.

Iestudējums uzskatāms par vienu no iespaidīgākajiem Krievijas laikmetīgās dejas mākslas paraugiem. Spilgta, valdzinoša izrāde, ko novērtēs gan lietpratēji, kuri rūpīgi seko contemporary dance tendencēm, gan tie skatītāji, kurus ieintriģēs nosaukums. Visiem ir garantēts estētisks baudījums: “Kafejnīca Idiots” apbur ar skaistumu, kāds reti sastopams pat baletā.
Slavenajam horeogrāfam Aleksandram Pepeļajevam izdevies būvēt savu darbu tā, ka iestudējums publikai sniedz arī citus – emocionālos un intelektuālos iespaidus. Meistars netiecas pārstāstīt izcilo Dostojevska romānu ķermeņa valodā – drīzāk gremdē mūs domās un jūtās, kas rodas pēc tā izlasīšanas. Tāpēc katrs izrādes dejotājs ir kā Miškins, tā Rogožins, katra dejotāja – kā Nastasja Fiļipovna, tā arī Aglaja; un, iztirzādami mūžīgos jautājumus: “vai Kristus esmu vai Antikrists?”, “idiots vai svētais?”, “varu šīs lomas piemērīt sev – vai arī lai palieku malā?”, viņi kopā ar skatītājiem ies sevis iepazīšanas ceļu un centīsies rast atbildes uz tiem.

Festivāls "Zelta maska Latvijā” šogad norisinās no 3. līdz 14. oktobrim Rīgā, Ventspilī un Liepājā, piedāvājot piecas izcilas Krievijas teātru izrādes, kas izpelnījušās gan skatītāju mīlestību, gan kritiķu atzinību.