Pasākumi Ziņas Galerija

“Jūras vārtos” gleznotāja Frederika Fībiga daiļradei veltīta izstāde

Ventspils pilsētas svētkos, 2. augustā plkst. 17.00 teātra namā “Jūras vārti” tiks atklāta Talsu novada muzeja veidota izstāde “Pa gleznotāja Frederika Fībiga pēdām Eiropā”.

Talsu mākslinieku grupai bija lemts iepazīties ar šī izcilā gleznotāja – mazmeistara darbiem 1980. gados, kad Latvijā nonāca Strasbūras Modernās mākslas muzeja izdotā  Fībiga monogrāfija. Tad nevarējām iedomāties, ka dosimies ceļojumos pa viņa pēdām Elzasā, Parīzē, Itālijā.  Kopš 2004. gada ir notikuši četri braucieni, kuros esam mēģinājuši identificēties ar Fībigu, mēģinājuši izprast viņa savdabīgās glezniecības rokraksta veidošanos, esam gleznojuši viņa motīvus, necenšoties viņu atdarināt vai kopēt. Un tas nemaz nebūtu iespējams, jo viņa stils ir pārāk oriģināls, kaut arī mūs visus kopā var saukt par ziemeļu ekspresionistiem un sous-bois (sīki krūmi, brikšņi) gleznotājiem-ceļiniekiem. Apvienojot ceļojumos gūtos iespaidus un atziņas ar Talsu novada muzeja krājumā esošajiem Fībiga oriģināldarbiem, tapusi izstāde, kas uzskatāmi un izglītojoši iepazīstina ar šī latviešu gleznotāja daiļradi.

Talsi – Parīze – Elzasa… Tāds ceļš mākslā bijis Talsos (1885. gadā) dzimušajam gleznotājam Frederikam Fībigam. Pēc 1905. gada revolūcijas jukām Latvijā jaunais mākslinieks kopā ar savu mīļoto sievu Elizabeti dodas uz Parīzi. Frederiks apmeklē Francijā  labi zināmo  privāto Žiliāna akadēmiju, Elizabete, labi izglītota Talsu skolotāja, daudzu valodu pratēja, pasniedz privātstundas dažādos Parīzes rajonos. Elizabete ir 20 gadus vecāka par jauno mākslinieku…

Tā iesākas šī pāra gaitas Parīzē. Frederiks  Fībigs savu  pirmo personālizstādi sarīko 1912.gadā galerijā Bernheimn-Jeune (tā pastāv arī šodien). Viņš tiek pamanīts Parīzes bezgalraibajā  mākslas vidē. Taču ikdienas dzīve ir smaga un nedroša, sākas I Pasaules karš, kāda citai sievietei dzimst divi Fībiga bērni, kurus audzina tomēr Elizabete. 1929. gadā ģimene dodas kādu laiku padzīvot uz Elzasu, Selestāti, kuras īpašais egļu mežu gaiss varētu palīdzēt mazajam Ērikam izārstēties no sirds slimības. Tomēr viņi visi kopā nekad vairs neatgriezīsies Parīzē: Ēriks mirst, Elizabete no mākslinieka aizbēg. Atkal neziņa un nabadzība, vienu ziemu Fībigs kopā ar meitu Raju pārlaiž meža cirtēju barakā Tenhelas kalnu grēdā. Un tomēr – 1936. gadā viņš sarīko diezgan plašu savu izstādi Kolmāras teātrī un vēl citur; pirms II Pasaules kara Fībigs kļūst par labi zināmu Elzasas mākslinieku. Mākslinieka dzīve noslēdzas Selestātes sociālajā mājā 1953. gadā nabadzībā un aizmirstībā.

Ieeja bez maksas.
Izstādes kuratore, gleznotāja Guna Millersone.
Izstāde apskatāma līdz 5. septembrim.

Atpakaļ
Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai saskaņā ar mūsu Sīkdatņu politiku
Piekrītu