KAS IR M?
31. jūlijā no plkst.18.00 – 20.00 uz teātra nama “Jūras vārti” skatuves notiks tikšanās ar izstādes kuratoru Uldi Pētersonu, kurš palīdzēs rast atbildes uz jautājumu “Kas ir M?”.
Māksla un mīlestība vienmēr ir bijusi saistīta – ne tikai reālajā dzīvē, bet arī mākslinieka bezgalīgi daudzveidīgajās radošās izteiksmes formās. Domājot par lietām, kas saistītas ar mīlestību, mēģinām izprast procesus un notikumus, kas to ietekmē, kas notiek ar cilvēku, kādēļ reizēm viss mēdz būt tik sarežģīti. Arī mākslas un tās radītāja attiecības ir bijis gadsimtiem ilgs jautājums. Piemēram, Ovida stāstījumu par Kipras tēlnieku, kurš izgreba sievieti no ziloņkaula un iemīlēja to. Šis stāsts ir neskaidrs un nenoteikts, pat raugoties ar mūsdienīgu skatu.
Un kā ar mūzām? Arī šie stāsti nebeidzas. Kas notiktu, ja Salvadors Dalī nesatiktos ar Gala? Vai viņa māksla būtu tāda pati? Un kas būtu tad, ja Gala nebūtu pametusi savu bērnu un vīru, lai kļūtu par mākslinieka mūža mūzu? Dažreiz mīlestība ir stiprāka par mākslu, bet dažreiz pārāka ir māksla – piemēram, kad Pols Gogēns aizbrauca no savas ģimenes dzīvot un gleznot Taiti.
Cik lielā mēra mīlestība pret mākslu ir nolasāma skatītājam? Vai skatītājs ir to spējīgs saskatīt un sajust? Mīlestības definīcijā ir teikts, ka tai raksturīgas dziļas, uz cilvēka iekšējo pasauli vērstas un noturīgas jūtas, kas tostarp var rasties pret personai nozīmīgu parādību. Mīlestība ir pretstats egoismam. Ja egoistiska tieksme ir sevī centrēta, tad mīlestība ir citos centrēta, kas var būt jebkurš cits, kas ir ārpus cilvēka paša ego.
Izstādes “Kas ir M*?” uzdevums nav sniegt visas atbildes uz jautājumiem, bet gan aicināt skatītāju ļauties mākslas, mūzikas un gaismas valdzinājumam, izdzīvojot un notverot tās sajūtas, kas kaut vai nedaudz pietuvina nezināmā loģiskam skaidrojumam. Neviens nevar droši apgalvot, ka šis būs tas gadījums, kad izdosies rast skaidras atbildes uz jautājumiem, kas definējami kā mūžīgi. Mīlestība un māksla katram ir sava.
Mākslinieki: Gļebs Panteļejevs, Olga Šilova, Alvīne Bautra, Gatis Erdmanis un Reinis Bērziņš.
Projekta kurators Uldis Pētersons.
Eksperimentāli vizuālās mākslas projekti jeb izstādes uz teātra nama “Jūras vārti” skatuves notiek kopš 2018. gada. Tā ir iespēja ne tikai māksliniekam un izstādes kuratoram brīvi transformēt telpu un variēt ar apgaismojumu, bet arī skatītājiem paraudzīties uz mākslu no citāda rakursa, kāds nav sastopams tradicionālā izstāžu formātā.
_______________________________________
Gļebs Panteļejevs 1991. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas tēlniecības nodaļu, ir LMA profesors. Sarīkojis vairāk nekā desmit personālizstādes Rīgā, Oslo (kopā ar Ilmāru Blumbergu), Vankūverā (kopā ar Olgu Šilovu), Sankpēterburgā. Panteļejevs ir daudzu vides skulptūru, pieminekļu autors Rīgā, Ventspilī, Aucē, Jelgavā, Jūrmalā, Kuldīgā, Carnikavā, Katzovā (Vācija) un citur.
Olga Šilova beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu (1991). Kopš 2010. gada ir asociētā profesore Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības katedrā. Izstādēs piedalās kopš 1987. gada, sarīkojusi 13 personālizstādes. Olgas Šilovas darbi atrodas vairākās publiskās mākslas kolekcijās: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Jūrmalas Mākslas Muzejs, Ventspils muzejs u.c.
Alvīne Bautra ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā (2019). Līdz šim māksliniece sarīkojusi trīs personālizstādes Latvijā. 2018. gadā gleznotāja piedalījusies „Royal Arts Prize V. Edition” izstādē Londonā, iekļauta starptautiskā mūsdienu mākslas kuratoru platformas izlasē-grāmatā „100 Artists of the Future”. Saņēmusi „Brederlo – von Sengbusch mākslas prēmiju 2018”
Gatis Erdmanis ieguvis bakalaura grādu tēlniecībā (2020)Latvijas Mākslas akadēmija. Šajā laikā viņš piedalījies vairākās grupu izstādēs, festivālos “Staro Rīga” un “Ziemassvētku egļu ceļš” ar vides objektiem, kā arī izveidojis dažādas akmens skulptūras, piemēram, Ogres slimnīcas parkā redzamo darbu “Saldumi”. Tāpat piedalījies “Laimas” Šokolādes muzeja ekspozīcijas izstrādē un pielicis savu roku Rīgas vēsturisko robežstabu Rīgas ģerboņa rekonstrukcijā. Viņš arī ieguvis pirmo vietu starptautiskajā datorgrafikas konkursā “Nedekorē – komunicē” un saņēmis LMT talantu stipendiju.
Reinis Bērziņš 2018. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozari (Baklaura grāds). Grupas izstādēs Latvijā un ārvalstīs piedalās kopš 2015. gada, tai skaitā „Kunstakademie Lettland”, Vācijā un izstāde “CILME/ audums kā koncepcija un materiāls Latvijas identitātē”, Rīgas Mākslas telpa. Piedalījies plenēros Kuldīgā, Mālpilī, kā arī ir aktīvi iesaistījies mākslinieciskajās aktivitātes vairākos mākslas projektos. Darbojas kā mākslinieks kino un reklāmas jomā, kā arī piedalās lielformāta instalāciju veidošana.
_______
*M = Mīlestība. Viena no zināmākajām un tajā pašā laikā visgrūtāk raksturojamām cilvēka sajūtām.
Organizē SIA “Kurzemes filharmonija”
Atbalsta Ventspils pilsētas pašvaldība un VKKF
Informējam, ka publisko pasākumu laikā informācijas atklātības nodrošināšanai un ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem, publicitātei, mārketingam un intervijām, var tikt veikta fotografēšana, video vai audiovizuāla fiksācija. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Ventspils pilsētas pašvaldības portālā www.ventspils.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook.com, Twitter.com, Draugiem.lv un Instagram.com, kā arī SIA “Kurzemes filharmonija” mājas lapās www.jurasvarti.lv un www.koncertzalelatvija.lv, kontos sociālajā tīklā Facebook.com, Twitter.com un Instagram.com. Jums ir tiesības pieprasīt neizmantot vai dzēst, ja tas ir tehniski iespējams, minēto fiksāciju ar Jūsu personas datiem. Pārzinis: Ventspils pilsētas dome, Jūras iela 36, Ventspils, LV – 3601, e-pasts: dome@ventspils.lv un SIA “Kurzemes filharmonija”, Karlīnes iela 40, Ventspils, LV-3601, e-pasts:kf@ventspils.lv.