Talsu mākslinieku grupas jeb Talsu Krūmu mākslas grupas izstāde
27. jūnijā plkst. 18:00 teātra nama “Jūras vārti” 2. stāva foajē un mazajā izstāžu telpā tiks atklāta Talsu Krūmu mākslas grupas izstāde.
Piedalās: Uldis Balga, Andris Biezbārdis, Laura Feldberga, Ance Gricmane, Gunta Kalsere, Dainis Kārkluvalks, Guna Millersone, Inese Mīlberga, Zigurds Poļikovs, Modris Sapuns, Gatis Spalvēns, Dagne Ventiņa, Andris Vītols.
Ja Jūs vēl neziniet, kas ir Krūmu grupa jeb Krūmisti, tad atliek pievērsties visgudrajai informācijas nesējai GOOGLE, kur Wikipēdijā atradīsiet šķirkli latviešu valodā, kas vēsta, ka tā ir “neoficiāla Talsu mākslinieku apvienība, kura ik pa laikam veic kopīgu izstāžu darbību un sabiedriskas mākslas akcijas Latvijā un citur Eiropā. Pastāv kopš pagājušā gadsimta 80. gadu vidus. Krūmisti veido arī personālizstādes un piedalās neatkarīgās grupu izstādēs.” Nākamajā šķirkļa rindkopā jau var lasīt, ka “Nosaukums “krūmisti” radies no apstākļa, ka mākslinieks ir saistīts ar vidi, ar dabu. Lai iedvesmotos jaunām idejām, ir jāatrodas svaigā gaisā, jāgūst piedzīvojumi. Nereti, lai mākslinieks iegūtu plašāku redzesloku gan neskartā vidē, gan pilsētā, viņš ir spiests atkāpties dziļi krūmos. Līdz ar to mākslinieku amats ir cieši saistīts ar krūmiem, krūmu vidi.”
Tā lepni un bez mazpilsētas kompleksiem Krūma grupa par sevi informē visu plašo pasauli. Viņu aktīvā darbība, kas aizsākās vēl padomju varas pēdējā posmā ar ironiski konceptuālo projektu “Plūdi Talsos” (1987), šajos vairāk kā trīsdesmit pastāvēšanos gados nav gājusi mazumā, bet gan spējusi piesaistīt jaunus dalībniekus, demokrātiski apvienojot dažādu nozaru, māksliniecisko virzienu un paaudžu māksliniekus. “Krūmu vide”, kā redzams, ir bijusi ļoti rosinoša.
Kur slēpjas šīs neformālās mākslinieku grupas maģiskais spēks, nenogurstošā prasme darīt sev un citiem dzīvi krāsaināku? Pirmkārt, tā ir nebaidīšanās būt pašiem, cienīt katra radošo individualitāti, spēja paskatīties pāri “savas mājas žogam”, dzīvot aktīvi un atbildīgi. Grupas atvērtais un vienmēr mainīgais lielums ļauj iesaistīt un aicināt citus māksliniekus, vadoties pēc grāmatās nedefinētiem intuitīviem kritērijiem, ko var nosaukt arī par īpašo”“krūmu radošo ķīmiju”. Tieši tā palīdz nepagurt un turpināt gleznot, rīkot izstādes un marginālas mākslas akcijas, kopā ceļot, piedalīties plenēros, aicināt pie sevis citu valstu māksliniekus un draudzīgi braukt ciemos. Protams, tas viss ir iespējams, pateicoties Talsu grupas “pirmelementam” – gleznotājai, Talsu muzeja mākslas nodaļas vadītājai Gunai Millersonei un viņas uzticamajai atbalsta vienībai – Andrim Biezbārdim, Andrim Vītolam, Uldim Balgam un Dainim Kārkluvalkam. Šobrīd grupas sastāvs ir jau daudz sazarotāks, kopīgajās izstādēs un citās aktivitātēs piedalās Ojārs Feldbergs, Laura Feldberga, Baiba Kalna, Gunta Kalsere, Inese Mīlberga, Zigurds Poļikovs, Modris Sapuns un Gatis Spalvēns.
Leģendārās Krūmistu mākslas akcijas, kuru dokumentācijai pēdējā desmitgadē var izsekot šī kataloga hronikas sadaļā – “Šauj uz mežu piesārņotājiem!” (2007), “Akmens sēklu pārdošana Talsu Dižmāras tirgū” (2007), “Talsu tiesa” (2005-2016), “Laimes zivju laišana Talsu ezerā” (2005-2015) u.c. – netop vienkārši aiz gara laika vai kaitinot to sabiedrības daļu, kurai dzīve sastāv no mazpilsētas tenkām un TV seriālu ikdienas rituāla; tās apliecina mākslinieku sociālo atbildību un spēju nenovērsties no reālās dzīves problēmām, konsolidējoties uz sabiedriski aktīvu rīcību. Un nebaidoties būt arī nesaprastiem.
Atbildība, ja to neuztver kā smagu slogu, ir mūsu dzīves neiztrūkstoša sastāvdaļa, radošuma virzītājspēks un talanta balsts. Talsu mākslinieku grupas biedri nekad nav vairījušies no atbildības kā savās radošajās pašizpausmēs, tā saskarsmē ar apkārtējo sabiedrību. Varbūt tieši šeit slēpjas viņu patiesās vitalitātes formula.